Klimatické změny představují největší problém, kterému naše planeta čelí. Jejich důsledky se projevují v podobě zvyšující se hladiny moří, úbytku biodiverzity, extrémních povětrnostních jevů, hladomoru a masové migrace. Klíčem k řešení těchto problémů je výrazné snížení emisí na celosvětové úrovni. Proto je přijetí udržitelného přístupu v podnikání naprosto nezbytné.
Úspěšné firmy, které přemýšlejí o budoucnosti, si uvědomují, že udržitelnost je důležitá pro dlouhodobý úspěch jejich podnikání a může jim poskytnout významné výhody z mnoha úhlů. Být udržitelným podnikem představuje příležitost oslovit nové zákazníky, kteří stále častěji hledají udržitelné produkty a služby. Dalším přínosem je bezesporu získání konkurenční výhody, udržení stávajících zaměstnanců nebo přilákání nových angažovaných zaměstnanců. Zejména nastupující generace Z, která se stává stále významnější pracovní silou, vyznává nejudržitelnější životní styl ze všech.
V Cpl se naše cesta k udržitelnosti rozvíjí již od roku 2018, kdy jsme začali s přístupem zaměřeným na společenskou odpovědnost (CSR). V roce 2022 jsme vydali první zprávu o udržitelnosti, což pro nás znamenalo významný krok směrem k tomu, abychom se stali udržitelnější organizací. Abychom podpořili náš závazek k ochraně životního prostředí, jmenovali jsme konzultanta pro udržitelnost, který se zaměřuje na integraci udržitelnosti do naší firemní kultury, dohlíží na sběr dat o uhlíkové stopě a sleduje naše pokroky. Prvním krokem ke snížení naší uhlíkové stopy bylo její přesné vyhodnocení– na to jsme spolupracovali s externími konzultanty. Po stanovení našeho výchozího bodu jsme provedli analýzu materiálnosti a sladili naše aktivity s cíli udržitelného rozvoje, což nám umožnilo identifikovat oblasti, kde můžeme dosáhnout největších výsledků. V roce 2023 jsme zapojili do mezinárodního vykazování uhlíkové stopy prostřednictvím neziskové organizace CDP a také jsme získali bronzové hodnocení udržitelnosti od EcoVadis v kategorii velkých společností. Do budoucna si klademe za cíl dosáhnout ještě vyššího hodnocení.
Směrnice CSRD
Směrnice o korporátní udržitelnosti (CSRD) je legislativa Evropské unie, která vznikla z klimatických cílů Zelené dohody pro Evropu. Hlavním cílem je zajistit konzistentní a srovnatelné vykazování výkonnosti v oblasti ESG. To je důvod, proč jsou všechny společnosti podle CSRD povinny dodržovat standardy vykazování této směrnice, známé také jako Evropské standardy vykazování udržitelnosti (ESRS).
Očekává se, že se CSRD dotkne až 50 000 subjektů, které v současnosti nejsou povinny vykazovat činnosti v oblasti ESG podle Směrnice EU o nefinančním vykazování (NFRD).
Hlavními cíli CSRD jsou:
• Standardizace
• Transparentnost
• Soulad s jinými předpisy
Podniky musí jednat
Bez ohledu na jejich velikost nebo odvětví mohou společnosti podniknout několik klíčových kroků. Prvním z nich je výpočet aktuální uhlíkové stopy, který slouží jako základ pro nastavení další strategie. Následně by měly stanovit cíle na dosažení uhlíkové neutrality (NetZero) a připravit akční plán, který bude propojený s firemní strategií a cíli udržitelnosti. I když jde o dlouhodobý a náročný proces, existují kroky, které může každá společnost začít zavádět okamžitě.
Zde jsou některá další opatření, která v Cpl postpně zavádíme, abychom snížili náš dopad na životní prostředí a která vám mohou posloužit jako inspirace pro vaše vlastní aktivity na poli udržitelnosti:
Vybírejte pečlivě Vaše dodavatele - ať už nakupujete kancelářské vybavení, potraviny, nebo potřebujete zajistit nějaké služby, vybírejte dodavatele podle lokální dostupnosti a podle jejich environmentální zodpovědnosti.
Plánujte Vaše služební cesty ekologicky - upřednostněte videokonference před osobními schůzkami a je-li nutná pracovní cesta, použijte vlak nebo jinou veřejnou dopravu, kdykoliv je to možné.
Implementujte práci z domova nebo hybridní pracovní model - home office je jedním z trendů udržitelnosti a je velmi efektivní. Díky práci z domova se sníží počet aut na cestách a spotřeba energie v kancelářských budovách, čímž se sníží celkové emise skleníkových plynů a spotřeba fosilních paliv.
Doložte Vaše aktivity ekologickou certifikací - nejtransparentnějším způsobem, jak doložit svá tvrzení, je nechat si je potvrdit nezávislou třetí stranou, a tedy zažádat o certifikaci (např. certifikace FSC, PEFC, EU Ecolabel, EcoVadis).
Vytvořte interní tým odpovědný za řízení a zapojení zaměstnanců do udržitelných aktivit.
Zorganizujte smysluplný teambuilding - využijte možnosti teambuildingu k dobrovolnictví v ekologických projektech, jako je například sázení stromů nebo sběr odpadků.
Vybírejte udržitelné dárky a marketingové předměty - při výběru marketingových reklamních předmětů a dárků pro zákazníky a zaměstnance se ujistěte, že jsou vyrobeny z ekologických a udržitelných materiálů.
Šetřete elektrickou energií - zkontrolujte svého poskytovatele elektřiny a přejděte na obnovitelné zdroje, pokud je to možné.
Vzdělávejte své zaměstnance na tohle téma prostřednictvím workshopů, informačních newsletterů nebo soutěží a organizujte firemní akce na podporu udržitelnosti - například výměna oblečení nebo knih.
Plánujte Vaše firemní akce udržitelně - preferujte udržitelné a lokální dodavatele, omezte produkci odpadu, volte místo Vašich akcí tak, abyste snížili uhlíkovou stopu.
Obměna vozového parku - nová vozidla pořizujte s důrazem na ekologické aspekty (elektro vozidla, hybridní nebo vodíková vozidla).
Cestování do práce - zaveďte zelené výhody, jako je podpora jízd na kole nebo příspěvek na jízdné veřejnou dopravou.
Třiďte odpad - odstraňte odpadkové koše u pracovních stolů a do společných prostor umístěte koše na třídění odpadu.
Kromě recyklace využijte i upcyklaci - využijte existující materiály a předměty, které byste jinak vyhodili a proměňte je v něco nového a funkčního.
Uklízejte ekologicky - používejte ekologické produkty pro úklid Vašich kanceláří.
Offsetujte svou uhlíkovou stopu podporou místních ekologických projektů.
Eliminujte používání jednorázových plastů ve Vašich kanceláří a poskytněte vhodné alternativy.
Bezpapírová kancelář - místo papírové formy můžete používat moderní aplikace, které jsou intuitivní a uživatelsky přívětivé.
Buďte transparentní a dokládejte své tvrzení daty a konkrétnimi fakty.
Nechte provést posouzení udržitelnosti certifikovanou společností a řiďte se jejich doporučeními ke zlepšení.
Sdílejte o informace o Vašich udržitelných aktivitách - podělte se o své úspěchy na Vašich webových stránkách a sociálních sítích.
Zaveďte dobrovolnické dny v rámci kterých se zaměstnanci mohou věnovat například ekologickým aktivitám.
Zaveďte ekologické výzvy - existuje mnoho mezinárodních dní, jejichž cílem je zmírnit negativní dopad na životní prostředí. Zapojte se jako firma do těchto aktivit. Může se jednat například o evropský den bez aut (22.9.), světový den životního prostředí (5.6.), den země (22.4.) a další.
Pečujte o zdraví vašich zaměstnanců - udržitelná firma by měla dbát na udržitelnost práce svých zaměstnanců. S tím souvisí poskytování dobrých pracovních podmínek, péče o jejich psychický a mentální well-being i celkový work-life balance tak, aby jejich vlastní fungování ve firmě bylo dlouhodobě udržitelné.